٠ محصول در سبد خرید شما ثبت شده ٠تومان
avatar دانلود اپلیکیشن

راهکارهای افزایش هوش مالی 1


رایگانقبل تر گفتیم هوش مالی بخشی از هوش کلی ما است که برای حل مشکلات مالی از آن استفاده می‌کنیم.

هرچقدر هوش مالی بیشتری داشته باشید، در زمینه‌ اقتصادی، موفق‌تر خواهید شد. می‌دانید که پول‌تان را کجا و به چه شکل خرج کنید. با کمک هوش مالی می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های بهتر و در نتیجه، درآمد بهتر و بیشتری داشته باشید.

بنابراین، تلاش، لازمه موفقیت مالی است ولی کافی نیست. اگر نتوانید از ثروت و توانایی مالی‌تان به درستی استفاده کنید، به راحتی آن را از دست می‌دهید و به دست آوردن دوباره آن، بسیار سخت است.

با هوش مالی می‌توانید وضعیت مالی خود را کنترل کنید و با دانش کافی، با مسائل مالی روبه رو شوید.

راهکارهای متعددی برای افزایش هوش مالی وجود دارد که با به کار بستن آنها می‌توانید مدیریت بهتری در مسائل مالی داشته باشید. برای افزایش هوش مالی، این راهکارهای عملی را به یاد داشته باشید.

 

1. زمان تان را عاقلانه بگذارید

افزایش هوش مالی شامل تخصیص زمان‌تان به انجام کارهایی است که واقعا برای زندگی سالم‌تر با پول به آن نیاز دارید. برای این‌که رابطه‌تان با پول بهتر باشد نیاز دارید کارهای بهتری با پول انجام دهید. رهاسازی خودتان از بدهی‌ها، هوش مالی‌تان را افزایش می‌دهد، بنابراین خرج روزانه‌تان را شدیدا کنترل کنید.

به جای این‌که منتظر بمانید و به این بیندیشید که آیا می‌توانید از پس خواسته‌هایتان برآیید، هر ماه زمانی را به این اختصاص دهید که برنامه‌ای را برای امور مالی‌تان بنویسید و دقیقا پولی را که به‌دست می‌آورید و نیز انتخاب‌هایتان برای چگونگی خرج کردن‌اش را مشخص کنید. انجام این کار قدرت کنترل بیشتر پول‌تان را به شما می‌دهد.

 

2. ذهنیت تان را تغییر دهید

اغلب مواقع این تفکر ما است که در جایی که هیچ رشد فکری نداریم نگه‌ مان می‌‌دارد. برای افزایش هوش‌ مالی و احساس کامیابی مالی، طرز تفکرمان را تغییر دهیم. به جای این‌ که فکر کنیم زندگی بدون خریدن فلان چیز گران‌ قیمت برای‌ مان پوچ است، بیشتر درباره‌ ثروت ساختن بیندیشیم.

وقتی روی خرج کردن تمرکز کنیم، هوش مالی‌ مان پایین نگه داشته می‌‌شود، اما وقتی به این می‌‌اندیشیم که چگونه می‌‌توانیم پول بیشتری بسازیم، هوش مالی‌ مان افزایش می‌‌یابد و به اتخاذ تصمیماتی می‌‌پردازیم که در پس آن تفکرمان تغییر می‌‌یابد. باهوش‌ تر بودن یعنی هوشمندانه‌ تر اندیشیدن.

 

3. چشم انداز مالی داشته باشید

اگر می‌خواهید فرد موفقی در زمینه مسائل مالی باشید و زودتر به اهداف مالی خود برسید، باید انگیزه کافی برای این کار داشته باشید.

برای اینکه همواره انگیزه خود را در مسیر موفقیت حفظ کنید، باید چشم‌اندازی برای خود در نظر بگیرید. داشتن چشم‌انداز، مسیر را برایتان روشن‌تر می‌کند و از انحراف‌تان جلوگیری می‌کند.

یک چشم‌انداز مناسب می‌تواند رسیدن به آزادی و استقلال مالی باشد.

 

4. اهداف مالی داشته باشید

اگر هدف مالی داشته باشید و این اهداف را واضح و شفاف، جایی ثبت کنید، مطمئن باشید که هرگز از هدف، دور نمی‌شوید.

با داشتن هدف، دقیقا می‌دانید که چه مسیری را باید دنبال کنید و هرگز بی‌انگیزه نمی‌شوید.

برای مشخص کردن هدف، کلی‌نگر نباشید. دقیقا جزییات اهداف خود را مشخص کنید. حتی مثلا در بعضی از سرمایه‌گذاری‌های زندگی می‌توانید مبلغ و تاریخ دقیق هدفتان را تعیین کنید تا کمترین ابهامی در مورد آن نداشته باشید.

 

5. بدهی های خود را پرداخت کنید

بدهی‌های کوچک را پشت گوش نیاندازید و آنها را در اولین فرصت پرداخت کنید.

قبل از اینکه روی هم جمع شوند و مبلغ قابل توجهی شوند، آنها را بپردازید؛ چرا هر چقدر که بدهی بیشتر باشد، کمتر تمایل داریم که آنها را بپردازیم و از شرشان خلاص شویم.

وقتی بدهی‌های خود را می‌پردازید، می‌فهمید که پرداختن آنها کار چندان سختی نیست و بار سنگینی از روی دوش‌تان برمی‌دارد.

 

6. تنها خرید کنید

یکی از بدترین جاهایی که می‌توانید با دوستان خود قرار بگذارید، مرکز خرید است.

معمولاً وقتی همراه با کسی به خرید می‌رویم، به دلایل متعدد، بیشتر از نیاز خود هزینه می‌کنیم. چرا که در این شرایط، کمتر به خریدهای اضافه و عواقب آن فکر می‌کنیم و فقط لذت زودگذر آن را در نظر می‌گیریم.

اگر تنها خرید کنید، فرصت کافی برای فکر کردن دارید. دقیقاً بررسی می‌کنید که آیا یک محصول را واقعاً نیاز دارید یا از سر هیجان، به فکر خرید آن افتاده‌اید.

حذف کردن خریدهای اضافه و غیرضروری، فرصتی است تا بیشتر به نحوه خرج کردن پول فکر کنید.

در چنین شرایطی، باید هوشمندانه عمل کنید و مقدار زیادی در هزینه‌های زندگی خود صرفه‌جویی کنید. این مبالغ صرفه‌جویی شده را می‌توانید صرف یادگیری کارها و مهارت‌های جدید کنید.

 

7. جسارت داشته باشید

جسور بودن یکی دیگر از مهارت های تقویت هوش مالی است. این ذهن شماست که محدودتان می‌کند، با محدودیت ها و ترس ها مقابله کنید و با آنها بجنگید. اجازه ندهید آنها جزو موانع موفقیت شما باشند.

 

8. خرج کنید تا ثروتمند شوید

اغلب افرادی که در بحران های مالی قرار می‌گیرند، سعی می‌کنند هزینه های جاری زندگی را کاهش دهند. آنها کمتر به رستوران می‌روند و مسافرت های خارج از کشور را به حداقل می‌رسانند. همچنین بجای افزایش درآمد و جاری کردن منابع جدید در زندگی، کمتر خرج می‌کنند.

این روند گردش پول را متوقف می‌کنند. رابرت کیوساکی می‌گوید: بسیاری از صاحبان کسب و کار در زمان رکود و کاهش درآمد مالی، شروع به کاهش هزینه ها می‌کنند و اولین کاری که می‌کنند این است که دست از تبلیغات می‌کشند و همین امر باعث می‌شود منابع جدید به سازمان وارد نشود و بنای ورشکستگی بنا شود.

یکی از نشانه های داشتن هوش مالی این است که بدانیم چه موقع خرج کنیم. کیوساکی در خاطرات خود از زما رکود به عنوان فرصت یاد می‌کرد و می‌گفت ما در این مواقع پرداخت قبوض را به تعویق می‌انداختیم و با تمام توان به بازاریابی و تبلیغات می‌پرداختیم تا هزینه های سازمان افزایش یابد.

بودجه بندی مناسب راز افراد با هوش مالی بالاست. بودجه عبارت است از طرحی برای هماهنگی بین منابع و هزینه ها. اگر بتوانیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم، در اینصورت می‌توانیم بگوییم دارای هوش مالی بالایی هستیم.

 

9. به خودتان آموزش دهید

به شما پیشنهاد نمی‌کنیم به دوران مدرسه برگردید تا درباره‌ی امور مالی چیزهایی بیاموزید یا در کلاس‌های آموزشی سهام و اوراق قرضه ثبت‌نام کنید.

مادامی که شما می‌توانید یک مشاور موثق استخدام کنید تا در تصمیمات و انتخاب‌های مالی کمک‌تان کند، ضرورتی ندارد خودتان تمام زیر و بم سرمایه‌گذاری را بدانید.

فهمیدن چگونگی تغییر راه‌های رفتاری شما با پول‌تان مهم است. توجه داشته باشید که چگونه با پول‌تان رفتار می‌کنید و روزانه چه تصمیماتی اتخاذ می‌کنید که وضع مالی‌تان را بهتر یا بدتر می‌کند.

به این مسئله که فقط رفتاری را از خود بروز دهید که به نفع شماست متعهد باشید. این کار هوش مالی شما را افزایش می‌دهد.

 

10. الگوهای ذهنی افراد موفق

من عاشق این جمله ام ” مجاورت، مشابهت می‌آورد” این یعنی رابطه داشتن با انسانهای موفق و استفاده از استراتژی آنها می‌تواند روند ثروتمند شدن ما را بیش از پیش سریع تر کند. افراد موفق و ثروتمند بخوبی می‌توانند از منابع مختلف به تقویت پول خود بپردازند.

فرض کنید برای یک سرمایه گذاری نیاز به 10 میلیون تومان دارید. اگر دارای هوش مالی بالایی باشید، باید بتوانید 7 میلیون را از بانک و منابع دیگر تهیه کرده و تنها 3 میلیون و یا کمتر را از منابع خود خرج کنید.

افراد موفق دارای یک الگوی ذهنی ثابت هستند که طی آن با کمترین هزینه و سرمایه گذاری و مشارکت دادن سرمایه دیگران به بیشترین رشد اقتصادی می‌رسند. سازمان های موفق نیز از مدیران مالی و مشاوران خبره جهت کمترین ریسک مالی استفاده می‌کنند تا بتوانند سرمایه اصلی خود را در امنیت کامل قرار دهند.

بطور مثال در سالهای اخیر ادغام شرکت های خودروسازی و همچنین برون سپاری شرکت های اروپایی در کشورهای آسیایی مانند چین برای تولید قطعات خودرو، متاثر از این سیاست بوده است.

 

نظرات

دوشنبه 20 مرداد 1399

ندا خورشاهی

استاد واقعا ممنونم از شما الان دلیل کند پیشرفت کردنم وفهمیدم ممنون از راه کارهای عالی شما

همین حالا به ما بپیوندید

ایجاد حساب کاربری