٠ محصول در سبد خرید شما ثبت شده ٠تومان
avatar دانلود اپلیکیشن

مرتضی سلطانی


رایگانمرتضی سلطانی متولد 1340 در قم ،کارآفرین و مدیر و مالک برند زر ماکارون است و دارای تحصیلات دانشگاهی در مقطع فوق‌لیسانس در رشته «مدیریت صنعتی» است. از ایشان به عنوان پدیده صنعت نام برده میشود.

مرتضی سلطانی در خانواده کم درآمد و فقیر در شرایط سخت زندگی به دنیا آمده و رشد کرد. برای گذران زندگی و رفع نیاز روزمره و کمک به امرار معاش خانواده، مدتی به کار واکس زدن و مدتی نیز شستن قبر مرده ها و قالی بافی در کنار برادرانش مشغول شد. خانه آن‌ها یک اتاق گِلی اجاره‌ای در قلعه «مبارک آباد قم» بود که در آن مرتضی به همراه مادر و سه فرزند دیگر در آن زندگی می‎کردند. درآمد اندک آن‌ها از هنر گیوه‌دوزی مادر تامین می‌شد و سه فرزند دیگر خانواده نیز درس را رها کردند و از همان نوجوانی وارد بازار کار شدند.

 

مرتضی سلطانی مالک شرکت زر ماکارون

بعد از مدتی تصمیم گرفت تا وارد تولید آرد صنعتی شود و در سال 1372 توانست شرکت آرد زر و در سال 1380 اولین کارخانه سمولینای ایران را به بهره‌برداری رساند. در سال 1384 شرکت زرماکارون را افتتاح کرد سپس در سال 1394 اولین پالایشگاه غلات ایران زر فروکتوز را به بهره‌برداری رساند

 

افتخارات مرتضی سلطانی

• دریافت تندیس لوح و نشان امین الضرب به عنوان عالی‌ترین نشان کارآفرینان و صنعتگران برتر

• اولین مدال افتخار صادرات کشور در سال 1394

• دریافت نشان برند ملی از سازمان توسعه تجارت ایران

• کسب عنوان سرآمد صنعت ماکارونی ایران

 

دوران مدرسه و سختی های تحصیل

پدرش با مدرسه رفتنش مخالف بود،اما مادرش تا پای طلاق ایستاد و او را روانه مدرسه کرد. مرتضی حتی دفتر و مدادی هم نداشت که بتواند مشق‌هایش را بنویسد. با این وجود، سختی‌ها نتوانستند جلوی ذوق و علاقه مرتضی به یاد گرفتن را بگیرند و او مدرک دیپلم را گرفت. اما به علت انقلاب فرهنگی نتوانست به دانشگاه برود و بعد از انقلاب تا مقطع فوق لیسانس مدیریت صنعتی ادامه داد.

 

کوچ به تهران

برای زندگی بهتر و پیدا کار خوب با چند نفر از دوستانش به تهران آمد و در خیابان فلسطین، دفتری را اجاره کرد و سپس کارش را با ساخت سوله‌ آغاز کرد.  به همین دلیل، تصمیم گرفت یک آگهی در روزنامه با این محتوا منتشر کند که:«ما برای شما سوله می‌سازیم.» فردای همان روز از طرف تشکیلاتی به نام «اتحادیه امکان» با او تماس گرفتند. این موفقیت، مسیر را برای قراردادهای بعدی او هموار کرد و توانست در 20 استان کشور، انحصار ساخت سوله‌ها را در دست بگیرد

 

سال های فعالیت

اولین فعالیت حرفه‌ای‌اش را با سوله‌‌سازی آغاز کرد و در آن بسیار موفق شد.

بعد از آن با احداث کارخانه‌های ریخته‌گری و تراشکاری در زمینه تولید مواد اولیه برای سوله‌سازی خودکفا شد.

پس از آن وارد صنایع غذایی (آرد صنعتی) شد و اولین کارخانه تولید آرد سمولینا را احداث کرد.

 

توصیه مرتضی سلطانی به جوانان:

در زندگی، سه چیز دست ما نیست و نباید به خاطرشان افسوس بخوریم. اول، محل تولدمان؛ دوم، چهره و جسممان و سوم، پدر و مادرمان

آدم‌های تنبل، همیشه می‌گویند از فردا شروع می‌کنم

آدم‌های معمولی می‌گویند از همین امروز شروع می‌کنم

اما آدم‌های عجیب و غریب از دیروز شروع می‌کنند و همیشه از خودشان طلبکار هستند و به خودشان نمره منفی می‌دهند و می‌گویند: «چرا از پریروز شروع نکردی؟!»

 

ثروت مرتضی سلطانی

پول با سرمایه فرق می‌کند. من پولدار نیستم، سرمایه‌دار هستم. سرمایه من نیز ماشین‌آلاتم، دانشگاهم، دانش فنی‌ام، تکنولوژی‌ام، برندم، کارم، تولیدم و نیروی انسانی‌ام است. متهم کردن این و آن و پیدا کردن کسی که وضع زندگی امروزمان را به گردن او بیندازیم هیچ کمکی به پیشرفت ما نمی‌کند. تنها کار درست، نگاه کردن به داشته‌هایمان و قدم برداشتن در جهتی است که انسان را به آرزوهایش می‌رساند.

 

سوابق و افتخارات

ساخت بیمارستان به یاد مادر در روستای قاهان که زادگاه مادرم بیمارستان ساختم. این روستا در استان قم قرار دارد. بیمارستان را به نام ام لیلا امینی ساختم که نام مرحوم مادرم است.

 

فعالیت های دیگر

عشق من کوهنوردی است. ورزش اصلی من، کوهنوردی است. تنها دلخوشی و ورزش مورد علاقه من کوهنوردی است. کوه دماوند را صعود کرده ام و خیلی از قله های معروف کشور را صعود کرده ام.

نظرات

همین حالا به ما بپیوندید

ایجاد حساب کاربری